Odszkodowania grzewcze to temat, który wzbudza zainteresowanie tysięcy Polaków. Instalacja podzielników na grzejnikach często okazuje się powodem znacznego wzrostu rachunków za centralne ogrzewanie. Czy to normalne? Oczywiście, że nie! Warto wiedzieć, że każdy może żądać ponownego przeliczenia kosztów przez spółdzielnię. Co więcej, w przypadku popełnienia przez nią błędu, bądź zajmowania niezmiennej postawy nic nie stoi na przeszkodzie, aby starać się o uzyskanie z jej strony odszkodowania.

Odszkodowania grzewcze, czyli rekompensata za nadpłaty za ogrzewanie centralne

W Kancelarii Odszkodowania Grzewcze zespół specjalistów zajmuje się, przede wszystkim, wsparciem osobom poszkodowanym przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w zakresie kosztów ogrzewania. W wywiadzie dla serwisu money.pl, wspominamy o klientach, których przypadki znajdowały się wręcz na granicy absurdu. Nie trzeba być specjalistą, aby dostrzec, że w sytuacji gdy opłata za ciepło rzędu kilkunastu tysięcy złotych za rok, najpewniej dochodzi do pokrzywdzenia lokatora. Często jednak opłaty w wysokości kilku czy paru tysięcy rocznie to również zbyt wysokie kwoty.

Wszyscy, którzy zaobserwowali gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania w rozliczeniach przy udziale podzielników, mają prawo do odszkodowania grzewczego. Albo tez tacy którzy płacą dużo od zawsze, bądź ustalili, że w podobnej sytuacji mieszkaniowej sąsiad płaci wyraźnie mniej. Prawidłową kwotę można przeliczyć na podstawie wartości takich jak liczba metrów kwadratowych mieszkania czy kubatura (opcjonalnie).

W wypowiedzi dla innpoland.pl wskazujemy, że Polacy przepłacający za ogrzewanie to aż 16% społeczeństwa. Na szczęście większość spraw tego typu można wyjaśnić. Pomyłki spółdzielni często wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, za okres za który można dochodzić płatności. Z pomocą doświadczonego prawnika – radcy prawnego czy adwokata, odzyskanie tych pieniędzy jest możliwe.

Ten problem należy nagłaśniać

Od wielu lat staramy się naświetlać problem zbyt wysokich rachunków i możliwości uzyskania odszkodowań grzewczych za błędy popełnione przez spółdzielnie choć również przez wspólnoty. Serwis pikio.pl powołując się na słowa naszych specjalistów, pisze: „Błędne wyliczenia pojawiają się rzadko, chyba że przy grzejnikach zainstalowane zostaną podzielniki”. W istocie to właśnie obecność podzielników może być przyczyną niedorzecznych kwot na rachunkach.

O szczegółach związanych z odszkodowaniami grzewczymi, przedstawiciel Kancelarii opowiadał także w Radiu Szczecin. Czy system podzielników ciepła można nazwać sprawiedliwym? Jeśli nie, to co mogą zrobić lokatorzy, aby go takim uczynić? Właśnie na te pytania odpowiadamy w audycji prowadzonej przez Janusza Wilczyńskiego. Warto zgłębić ten temat, aby nie paść ofiarą błędu popełnionego przez spółdzielnię.